Jdi na obsah Jdi na menu
 


Stručné základní povídání o jednotlivých rasách

 Jako první oddělení psů máme PRIMITIVNÍ PLEMENA. O této skupině psů se předpokládá, že jsou potomky vlka indického. Patří sem tyto plemena...: 
Kanaánský pes - Soudí se, že tetnto pejsek sloužil beduínům v poušti Negev jako pastevecký a strážní pes. Dnešní plemeno je mnohem všestrannější. Během druhé světové války bylo mnoho těchto psů cvičeno k vyhledávání min. Po válce byli někteří představitelé plemene používáni jako průvodci nevidmých. Tento nádherný pes má silné tělo s přiměřeně hlubokou hrudí. Huňatý ocas se stáčí přes hřbet, když je pejsek vzrušený. ;) Oči jsou tmavé a jen velmi mírně sešikmené. Vzpřímené uši mají širokou základnu a kulatou špičku a jsou nasazeny nízko. 
ZÁKLADNÍ ÚDAJE: původ: Izrael
                                   vznik  : Starověk, 1930 
                                   původní účel: Pária, tulák
                                   nynější účel: Stopař, hlídač stád, pátrač, záchranář a společník
                                   průměrný věk: 12 - 13 let
                                   hmotnost: 16 - 25 kg
                                   výška: 48 - 61 cm 
Toto plemeno je obvykle hodné k dětem. Je vhodný do horkého, slunečného podnebí a je odolný vůči podnebí chladnému. U těchto psů je výcvik poslučnosti snadný. Spokojí se také s minimální péčí o srst. Potřebuje dostatek pohybu!! 

Basenži - Toto klidné a půvabné plemeno je tyický jižní pes, který se vyvinul v mírném a teplém klimatu. Tříslové zbarvení je ochranné, bílé skvrny a krátká srst pomáhají snášet vysoké teploty. Tyto faktory spolu s klidem na stopě zvěře činí z basenžiho výkonného lovce. Na rozdíl od většiny plemen domácích psů má fena basenžiho pouze jeden cyklus říje do roka, ne dva! Tito psi zřídka štěkají, ale vyjí zvláštním hlasem, podobným alpskému jódlování. Jsou učenliví a poddajní, ale mají ve zvyku se toulat. Krk mají dlouhý a svalnatý. Dlouhé štíhlé nohy dovolují volný pohyb. Ocas je stočený do prstence. Vzpřímené špičaté uši jsou neobyčejně pohyblivé. 
ZÁKLADNÍ ÚDAJE: původ: střední Afrika
                                   vznik: starověk
                                   původní účel: lov
                                   nynější účel: společník
                                   průměrný věk: 12 let
                                   hmotnost: 9,5 - 11 kg
                                   výška: 41 - 43 cm
Plemeno je obvykle hodné k dětem. Vhodný i do města. Je vhodný do horkého, slunečného podnebí, ale špatně snáší intenzivní chlad! Většinou působí potíže při styku s jinými psi!!

Mexický naháč - Naháč je čilé, živé a pohyblivé plemeno s některými znaky, které ho spojují s africkými párii a evropskými teriéry. Stavba jeho těla však připomíná klasické chrty, kdežto povaha je blízká spíše foxteriérům. Častěji než velký naháš se chová spíše naháč malý. Jeho kohoutková výška je 25 - 33 cm. Hlava je poměrně široká s dlouhým, zužujícím se čenichem. Oči jsou mírně mandlového tvaru. Přední nohy jsou dlouhé a rovné. 
ZÁKLADNÍ ÚDAJE: Původ: Mexiko
                                   Vznik: neznámá 
                                   Původní účel: společník, zahřívač
                                   Nynější účel: společník
                                   Průměrný věk: 12 - 15 let 
                                   Hmotnost: 9 - 14 kg
                                   Výška: 33 - 57 cm 
Obvykle je hodný k dětem. Hodí se i do města. Je vhodný do horkého, slunečného podnebí, ale nesnese intenzivní chlad!! U tohoto plemene je výcvik poslučnosti obtížnější. 

Faraonský pes - Tito psi přežili jako vyhraněná plemena na izolovaných místech, na ostrovech jako jsou Malta nebo třeba Baleáry. faraonský pes se stal díky své kvalitní červené srsti nejpopulárnějším představitelem této skupiny. Na rozdíl od chrtů, kteří loví výhradně na viděnou, používá čich sluch i zrak. Jeho krátká, lesklá, ale dosti drsná srst nepotřebuje vekou péči. Tlapky s bílými prsty jsou silné a pevné, polštářky i drápky jsou světlé barvy. Zadní nohy jsou silné a svalnaté. Dlouhý, štíhlý obličej je jemně řezaný.  
ZÁKLADNÍ ÚDAJE: původ: Malta
                                   vznik: starověk
                                   původní účel: honič, loveský pes
                                   nynější účel: lovecký pes, společník
                                   průměrný věk: 12 - 14 let
                                   hmotnost: 20 - 25 kg
                                   výška: 53 - 64 cm 
Nevhodný pro život ve městě. Je vhodný do horkého, slunečného podnebí. Spokojeně žije a přespává venku. U tohoto plemene je výcvik poslučnosti obtížnější. Je to dobrý hlídací pes. 

Ibizský podengo - Srst ibizského podenga může být hrubá, krátká nebo dlouhá. Přednost se dává bílému zbarvení s hnědočervenou před žlutým. Ačkoliv dostal jméno podle Ibizy, jednoho z Baleárských ostrovů, plemeno bylo dávno rozšířeno po Španělsku, kde sloužilo jako ohař a současně ke štvaní králíků a zajíců. Ke svému pánu přítulný a vždy vlídný pes může být vůči cizím nedůvěřivý a plachý. Při lovu dokáže spolupracovat s jinými psy, ale jinak je samotářský. Velké uši na dlouhé ploché hlavě lapají zvuky, což je nepostradatelné při lovu. Masově zbarvený čenich bledne, když se pes NECÍTÍ DOBŘE!!! Silná, štíhlá stehna jsou skvěle uzpůsobena k rychlému, mohutnému odrazu. Dlouhý ocas je nízko nasazený. 
ZÁKLADNÍ ÚDAJE: původ: Španělsko (Baleárské ostrovy)
                                   vznik: starověk
                                   původní účel: všestranný honič
                                   nynější účel: společník, lovecký pes, přinašeč
                                   průměrný věk: 12 let
                                   hmotnost: 19 - 25 kg
                                   výška: 56 - 74 cm
Nevhodný pro život ve městě. Je vhodný do horkého, slunečného podnebí. Spokojeně žije a přespává venku. U tohoto plemene je výcvik poslučnosti obtížnější. Je to dobrý hlídací pes. 

Tady máme zatím první skupinu plemen, další skupiny plemen budou stejným způsobem vypsány na dalších stranách. Pokud máte nějaký dotaz...Napiště na e-mail. Nebo do komentářů.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Komentář s poděkováním

(Pavlína , 9. 9. 2011 21:05)

Ahoj, máš to tady moc pěkné. Děkuji za tvou odpověď na e.mail. :) Moc jsi mi pomohla. Určitě doporučím tuto stránku mým kamarádům. Je to moc krásně udělané. Přenju hodně štěstí a návštěvnosti a hlavně hodně komentářů, protože ty vždycky potěší:) S pomocí se budu obracet na Tebe nebo tuto stránku, ještě jednou děkujil ;) Pavla.